ASP (Active Server Page)

Classic ASP

ASP 1996 yılında Microsoft un yayınladığı bir programdır. IIS (internet information server) altında çalışır. Asp sayfaları temelde html sayfalardır. IIS sayfa içerisinde gördüğü ASP olaylarını derleyerek sonucu talebi isteyen kullanıcıya gönderir. Microsoft’un .NET den önceki teknolojisi olan ASP (Active Server Pages) günümüz web yazılımı teknolojilerine göre daha yavaş, daha az güvenli ve derlenemeyen sadece satır satır yorumlanabilen bir script dilidir.

2000 li yılların başında son teknoloji olan ASP’ye her ne kadar bugün bakıldığında eski teknoloji olarak görülse de bütün yapısı itibariyle milyonlarca web sitesinin temelini oluşturmaktadır. Son yıllarda web sayfaları ASP script ile hazırlanmıyor olsa da hali hazırda oldukça büyük projeler halen ASP script dili temelinde aktif şekilde çalışmaktadır.

Microsoft’un script dili olan ASP ile geliştirilmiş web sayfalarını kullanmakta olan site sahiplerinin temelde en büyük sorunları;

Microsoft tarafından desteği kesilmiş eski Windows server ailesi üzerinde eski sürüm web server kullanılmasından kaynaklanan performans ve güvenlik sorunları ve bu sorunların çözümü Web sitelerinin içerisinde eski ek uygulamaların (component) vb, araçların güncel sürümleri olmamasından kaynaklanan güvenlik ve performans ve uyumsuzluk sorunları classic ASP geliştirilen uzmanlara erişilme zorluğu gibi sorunlar görülmektedir. Ereey classic ASP ile hazırlanmış web sitelerinde kod, component, işletim sistemi, database güncellemesi gibi işlemleri titizlikle yaparak web sitelerine performans ve güvenlik ek geliştirmelerle projeye isteğe bağlı özellik katarak portal/platform sahiplerinin farklı arayüz ile kesintisiz, güvenli ve daha performanslı hizmet vermelerine olanak sağlar.

Son teknoloji olmasa da ASP olarak hazırlanan bir çok web sayfası bulunmaktadır ve Microsoft bu konuda ASP den desteğini kesmemiştir. Ancak gerekli geliştirme ve güncellemelerin yapılması önemlidir.

ASP projelerinin eski olması nedeni ile ASP kullanan web sitelerin veri tabanlarında da oldukça fazlaca kayıt bulunmaktadır. Bu sebeple bazı siteler yeni teknolojilere geçmekte güçlük çekebiliyorlar.

Bu bağlamda Ereey olarak classic asp ile yazılmış web site sahipleri için düzenlemeler, güncellemeler, eklemeler ve yeni geliştirmeler yapmaktadır.

ASP web siteleri için işletim sistemi güncellemeleri,

  • veritabanı güncellemeleri,
  • component değişiklikleri ve güncellemeleri,
  • sistem açıkları kontrolü ve giderilmesi
  • crossbrowser desteği,
  • Responsive geçişi,
…. gibi uzman bilgisi gerektiren işleri yaparak, sisteminizin ihtiyaçlarınızı karşılamasını sağlıyoruz.