Sanallaştırma

Sunucu Sanallaştırma

Sunucu Sanallaştırma

Sanallaştırma teknolojisinin temelleri 1960 lara dayansa da ülkemizde kullanımı 2000 li yıllarda Intel Corporation ve Advanced Micro Device (AMD) şirketlerinin Intel VT ve AMD-V isimleriyle duyurdukları teknoloji sonrasında artmıştır..

Sanallaştırma kerneli (Hypervisor), birden fazla işletim sisteminin aynı işlemci ve hafıza üzerinde çalışmasını sağlayan bir programdır. Hypervisor sayesinde farklı sunucu rolleri için ayrı donanımlar kullanmak yerine ihtiyaç duyulan tüm işletim sistemlerini aynı sunucu üzerinde, birbirinden bağımsız şekilde kullanılır. Sanallaştırma yapan çekirdek uygulamalar, sunucular ve işletim sistemleri arasına konumlanarak kurum ve kuruluşların bilgisayar kaynaklarını daha iyi kullanmasını, daha esnek ve ölçeklenebilir bir ortam yaratılmasına olanak sağlar.

Sanallaştırma yapan çekirdek uygulamalar, sunucular ve işletim sistemleri arasına konumlanarak kurum ve kuruluşların bilgisayar kaynaklarını daha iyi kullanmasını, daha esnek ve ölçeklenebilir bir ortam yaratılmasını mümkün kılar.

Sanallaştırma teknolojisi ile;

  • Sunucu maliyeti,
  • Fiziksel hacim tasarrufu,
  • Enerji tasarrufu,
  • İklimlendirme tasarrufu,
  • Yönetim, Yedekleme, Kesintisizlik

gibi yararlar sağlanabilir.

Sanallaştırma çözümlerini VMware ve Microsoft temelli yazılımlar ile gerçekleştiriyoruz. Veri merkezimizdeki sanallaştırma tecrübemize dayanarak sektörde lider olan Microsoft ve VMware çözümleriyle standartlara dayalı bir sanallaştırma stratejisi oluşturup şirketinize için uygulayabiliriz.