İstemciler / İş istasyonları

Bilgisayarların, hedefler doğrultusunda doğru seçimi toplamda maddi kazançlar sağladığı kadar yapılan işin üretim sürecini, kapasitesini ve kalitesini de etkilemektedir. Bilgisayar üreticileri iş/sektör odaklı farklı modeller ve donanımlar üretiyorlar. Yapılacak işe göre doğru olanı belirlemek ve kullanmak sizin elinizdedir. Örneğin çağrı merkezlerinde yüzlerce hatta binlerce bilgisayara ihtiyaç vardır. Bilgisayara bir kulaklık bir mikrofon ve bir softphone uygulamasını çalıştırmasından başka istenilen pek bir şey olmaz. Böylesi bir senaryoda herhangi bir markanın en ekonomik bilgisayarı alınsa da hem enerji sarfiyatınız hem de bir birim bilgisayara sahip olma maliyetiniz ince istemci bilgisayarlara göre oldukça yüksek olacaktır.

Bazı tiplerde grafik işlemcinin gücü ağır bastığı gibi bazı tiplerde giriş çıkış aygıtları ile farklı işlerde kullanımı için sektörel bilgisayarlar üretilmiştir.

Donanımın yanı sıra işletim sistemlerinin farklı özellikleri ile sunucu tarafında istemci/client’in işletim sistemi çalıştırılıp çalışan sistemin görüntüsünü alabilen ince istemciler (thin client) pazarda boy göstermektedir. Thin clientlar daha az elektrik enerjisi harcayan, nispeten daha ucuz ve bakım gerektirmeyen ince bilgisayarlardır.

İş istasyonları ise ülkemizde genelde 3D modelleme işleri için tercih edilmektedir. Merkezi işlemci gücünden çok grafik işlemci gücüne ihtiyaç duyan bu modeller mimarlar, mühendisler tarafından tercih edilmektedir.

Yapılmak istenen işe göre danışmanlık sağlayabileceğimiz gibi aşağıda sizler için sunduğumuz modelleri de inceleyebilirsiniz.