Multiwan

WAN Yük Dengeleme ve Süreklilik

Çalışma ortamında internet bağlantısının kesintiye uğraması, bilgisayar kullanan çoğu şirket personelinin çalışamamasına ya da işlerin aksamasına neden olmaktadır.

Perakende satış yapan mağazalarda kredi kartı ödemeleri her ne kadar mobil pos cihazları olsa da kullanım oranı oldukça düşük olduğundan genellikle ethernet pos cihazları üzerinden tahsil ediliyor. İnternet kesintisi ile mağaza müşterisinden ödeme alamaz hale gelebiliyor. Bu durum mağazanın prestij ve maddi kayba uğramasının nedeni olabiliyor.

Karasal internet kesintilerin hemen hemen tamamı kazı çalışmaları gibi fiziksel problemler nedeniyle oluşmaktadır. Bu durumda çözüm 3G, 4.5G, 5G gibi mobil operatör ağları ile internet bağlantısını yedeklemektir.

Load Balancing ( Yük dengeleme )

Wan Load Balancing ile iki veya daha fazla internet bağlantısı aynı anda kullanılarak yüksek bant genişliği elde edilir. Bu durumda internet hatlarını seri bağlı olarak düşünülebilir. 50 Mbps ADSL ve 16Mbps VDSL bağlantısını Load Balance yapılandırıldığında toplamda internet çıkışı 66Mbps olacaktır.

Failover ( Süreklilik )

Yukarıdaki örneğe göre FailOver da 50 mbps çıkışımız olacaktır ancak VDSL hattında bir kopma yaşandığında otomatik olarak devreye 16 mbps lik ADSL hat alınarak ve sistem kesintiye uğramadan çalışmasına devam etmesi sağlanacaktır.

Duruma göre bir üçüncü internet bağlantısı dahil edilerek karasal internet ağının (örneğe göre VDSL ve ADSL) kopmasıyla devreye GSM operatörü devreye alınabilir.

Multiwan çözümlerde piyasada satılan sadece 2 wan girişi olan Dualwan routerlar yerine port özelliklerini projeye göre belirleyebildiğimiz Mikrotik marka aktif network araçları kullanarak sağlamaktayız.