IPSEC Tunel

Güvenli ve Konforlu

İki veya daha fazla Router arasında uygulanan şifrelenmiş paket transferi ile uzak ağların aynı network üzerinde çalışabilmesine olanak sağlayan IPSec VPN Tunnel uygulamaları, günümüz internet ağının kesintisiz ve hızlı olması nedeni ile düşük maliyette bir veya birden çok nokta arasında güvenli bağlantılar sağlamaktadır.

IpSec VPN Tünelinde paketler DES,3DES,AES, sertifika gibi yüksek encyription algoritmaları kullanılarak şifreli bir şekilde gönderilir. Böylece transfer edilen paketi sadece geçerli anahtarı bilen uç çözebilmektedir. Dolayısı ile transfer esnada paketler sniff edilsede paketin başlığı (header) dahi okunamayacak durumdadır.

IpSEC VPN Tunel modunda birden çok merkezi bulunan firmalar veya merkez ve şubeler olarak farklı lokasyonlardan hizmet veren işletmeler, farklı lokasyonlarda depo bulunduran şirketler, yurtdışında iştirakleri bulunan kurumsal işletmeler için ana ofisler ve bağlı şubeler veya depolar arasında güvenli bir network oluşturulmaktadır. Böylece Logo, Mikro, ETA, Netsis vb. ERP yazılımları farklı lokasyonlarda yazılımın bulunduğu merkez ofisteymişcesine çalıştırılır. Böylece ERP programı lisans maliyeti de ortadan kalmış olur.

IPSEC de routerlar arası sürekli network bağlantısı sağlanacağı gibi herhangi bir internet bağlantısı bulunan örneğin telefon üzerindeki 3G / 4G şebeke ağının kablosuz paylaşılarak paylaşılan bilgisayar üzerinden merkez ofis routerına çevirmeli bağlantıda kurulabilir.

Yandaki görselden örnekleyecek olursak fuar alanındaki pc için bu örneği düşünebiliriz. Her iki durumda da router konfigurasyonuna göre merkezde bulunan DHCP server, ağa bağlantı sağlayan clientlar için ip dağıtabilir. Şirket ağını arama yolu ile bağlanan donanımlar otomatik olarak internet ağından izole edilir.

Böylelikle güvensiz ağlardan ya da ortamlardan bağlantı gerçekleştirilse de bağlı olan kullanıcı diğer ağlardan izole çalıştığı için herhangi bir şekilde şirket ağına sızma yapılamaz.