Yedekleme ve Arşiv

Yedekleme ve Arşiv

Veri depolama ihtiyaçlarının her geçen gün arttığı günümüzde buna bağlı olarak donanım üreticileri de Direct Attached Storage (DAS), Network Attach Storage (NAS), Storage Area Network (SAN) çözümler gibi farklı avantajlar sunan donanımlar geliştirmişlerdir. NAS ve SAN gibi sabit disk bağımlı çözümler kullanmanın birçok avantajı olsa da yedekleme ve arşivleme için sabit disk kullandıklarından dolayı oldukça maliyetli çözümlerdir.

Pasif veri alanı sağlayan Tape sürücü teknolojilerinde LTO 8 geliştirilmiş olsa da şu an için erişilmesi çok mümkün görülmüyor. Linear Tape Open 7 teknolojisi kullanan bir tape sürücü veriyi sıkıştırarak 15 TB a kadar kapasite sunabilmektedir. Günümüzde en güvenli ve en uzun süre veri saklayabilen ürünler manyetik tape sistemlerdir.

Görüldüğü gibi 30 yıllık saklama ömrü ve biçilmiştir çünkü içerisinde bir makara ve bu makara üzerine sarılı manyetik banttan başka bir şey yoktur. Sabit diskleri düşünecek olursak, ortalama 5 yıl ömür biçilen donanımdır. Günümüzde 10 TB bir sabit disk hemen hemen 500$ dır. 15 TB veri alabilen LTO7 kartuşa 150$ gibi rakamlarda erişilebilir.

Kısacası Log kayıtları, elektronik dokümanlar, güvenlik kamera görüntüleri gibi geçmişe dönük verinin aranacağı durumlarda disk yerine kartuş kullanmanın, maliyeti oldukça fazla düşüreceğini söyleyebiliriz.

Tape’ler 3.parti yedekleme yazılımları sayesinde efektif olarak kontrol edilebilmektedir. Veri yedekleme veya arşivleme konusunda desteğe ihtiyacınız var ise, yazılım ve donanım sağlayıcınız olabilir, ihtiyacınıza özel çözümler geliştirebiliriz.

Tabloda tape cihazlarında kullanılan LTO7 kasetin özellikleri yer almaktadır.

Format LTO Ultrium 7 Tape Media
Ham Kapasite 6 TB
Sıkıştırılmış Kapasite 15 TB (1’e 2.5 sıkıştırarak )
Transfer Hızı 700 MB/sec
Bant Teknolojisi Metal Partikül (MP)
Bant Uzunluğu 960 metre
Saklama Ömrü 30 Yıl