Ağ ve Sistem Güvenliği

Ağ ve Sistem Güvenliği

Güvende Misiniz?

İnternet ağının yoğun olarak kullanıldığı ve her geçen gün daha da hızlanan bu ağın sunduğu avantajların yanında bazı risklerde beraberinde gelmektedir. Bu risklerden korunmak, bilgisayar sistemlerinin güvenliğini sağlamak için geliştirilen yazılım ve donanımlarının kullanması gereklilikten öte mecburi bir hal almıştır.

Firewall lar kısaca, internet üzerinden şirket ağına ya da şirket içerisinden dışarıya;

  • Erişimin tamamen engellenmesi
  • Coğrafya-Bölge, zaman ve ip adresi belirlenerek erişimin sınırlandırılması

  • Belirli bir uygulamaya erişim izni verilmesi
  • Kullanıcı, kullanıcı gruplarının yetkilendirilmesi
  • Zararlı bağlantıların algılanması ve blokesi
  • İki veya daha çok nokta arasında IPSEC VPN, SSL VPN bağlantılarını kurabilmesi
  • Zararlı mailleri algılayıp, kullanıcı güvenliğini arttırması
  • Bütün trafiği kayıt altına alarak felaket anında kayıtların kullanılarak problemin çözülmesi gibi bir çok hizmetin yönetilmesine olanak sağlar.

Bu tanımı kısaca açacak olursak, database serverınızı uzak ofislerinize ya da web servislerin kullanımı için internete açmanız gerektiği durumlarda sisteminize saldırıda bulunan bilgisayar korsanı uzun zaman diliminde milyarlarca denediği şifre ile database serverınızı ele geçirebilir. Böyle bir senaryoda Firewall kullandığınızı düşünecek olursanız, dilerseniz bilgisayar korsanının bir kaç kez yanlış şifre denemesi sonucunda database serverınız ile arasındaki bağlantıyı sonlandırabilir, ya da saldırıda bulunduğu ip adresini istediğiniz süre zarfında bloklayabilirsiniz.

İşletme içerisinden dışarı yönlü güvenliği anlatmak gerekirse Kredi kartı bilgileri , database dosyaları , excel tabloları gibi firma için kritik önem taşıyan ve şirket içerisinden dışarıya çıkmasını istemediğiniz dosyalarınız için policy oluşturup , çalışanlarınızın bu bilgileri internet üzerinden göndermesini yasaklayabilir ya da kimin ne gönderdiğini kayıt altına alabilirsiniz. Gerekli noktada usb bellek , dvd yazıcı gibi medya ortamlarına da bilgi transferinin engellenmesi mümkündür.

Orta ve büyük ölçekli işletmeler için Fortinet markalı ürünleri tercih ediyoruz.